Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Upravili sme si projekt podľa vlastných predstáv

Pán Martin s pani Klárou na začiatku ani nepomysleli na to, že by si postavili murovaný dom. Drevostavba spĺňala všetky ich predstavy o budúcom bývaní. Netušili však, že ich hľadanie správnej stavebnej spoločnosti, ktorá by im drevený dom postavila, skončí neúspešne. Nakoniec sú radi, že im to tentokrát s drevostavbou nevyšlo...

Aká bola Vaša vízia nového bývania vo vlastnom rodinnom dome?
Pôvodne sme bývali s rodičmi a nebolo to pre nás to pravé orechové. Čím dlhšie trvalo naše spolužitie, tým viac sme túžili po zmene v podobe vlastného bývania. Chceli sme sa osamostatniť a mať tiež viac súkromia a životného priestoru. To všetko sme si želali dosiahnuť v čo najkratšom možnom čase. Z toho dôvodu sme zvolili variant domu na kľúč.

Vaša prvotná predstava nebol murovaný dom?
Áno. Naše prvotné myšlienky smerovali skôr k drevostavbe. Lákala nás nižšia cena a tiež doba výstavby by bola rapídne kratšia ako u murovaného domu. Tieto aspekty nás presvedčili natoľko, že sme sa pre drevostavbu rozhodli takmer napevno. Žiaľ sme ale nenašli takú stavebnú spoločnosť, ktorá by spĺňala naše predstavy a s ktorou by sme chceli spolupracovať. Museli sme teda všetky naše plány prehodnotiť a pristúpiť na druhý variant, a to murovaný dom.

Medzi stavebnými spoločnosťami, ktoré sa zaoberajú murovanými domami sa Vám už hľadalo lepšie?
Áno, tu už bolo hľadanie ľahšie. V tomto odbore sa u nás pohybuje nespočetne veľa stavebných spoločností. Bolo teda dôležité nájsť medzi nimi pre nás tu najlepšiu. Porovnávali sme ponuku služieb rôznych spoločností a potom sme sa rozhodli pre Ekonomické stavby. Majú dlhoročnú tradíciu a poskytujú služby, ktoré pre nás boli prvoradé.

Ako začala Vaša spolupráca s Ekonomickými stavbami?
Úplne prvý kontakt bol cez telefón. Na základe reklamy ES v jednom časopise sme si objednali katalóg. Zaujalo nás, že nie je potrebné vyberať si len z ponuky typových domov v katalógu, ale môžeme si konečný projekt domu upraviť podľa našich predstáv. V neposlednom rade bolo pre nás zaujímavé, že nám Ekonomické stavby poskytnú odborné poradenstvo a pomoc pri výbere hypotekárneho úveru.

Využili ste teda už spomínanú možnosť upraviť si projekt podľa seba?
Áno, využili sme to. U nás rozhodoval rozmer pozemku. Ešte pred konzultáciou s odborníkmi ES sme si teda urobili hrubú predstavu, ako by náš dom mohol vyzerať. Bolo to len orientačné, pretože je ťažké si dom priestorovo predstaviť bez nejakého presnejšieho technického nákresu. Od ES sme dostali ponuku niekoľkých domov, ktoré by boli vhodné na náš pozemok. Vybrali sme si z nej dom „Simona“ a v projekte potom upravili zopár detailov.

Potom prišla na rad administratíva a financovanie. Ako prebiehala táto prípravná fáza?
Museli sme si vybaviť hypotéku. V tomto smere sme sa tiež spoliehali na Ekonomické stavby. Pomoc pri hľadaní najvýhodnejšieho hypotekárneho úveru sme uvítali. Využili sme tiež finančný program ES vo forme preklenovacieho úveru. Čo sa týka vybavenia ostatných dokumentov, s tým sme si v podstate nemuseli lámať hlavu. Bolo vidieť, že pracovníci Ekonomických stavieb sú už zbehlí v konaní s úradmi.

Nastali u Vás v priebehu stavby nejaké komplikácie, ktoré ohrozili pokračovanie prác?
Žiaľ sme boli asi jedni z mála, ktorým šťastie pri stavbe moc neprialo. Po bleskových prípravných prácach sme boli naštartovaní na podobný priebeh aj pri realizácii domu, ale stále nám niečo nehralo do kariet. Najväčšie nepríjemnosti boli asi s bankou, ktorá nám peniaze uvoľňovala pomalšie, ako by sme si želali. Okrem toho nás ešte hnevalo počasie, takže sa museli práce sem tam prerušiť. Našťastie sme sa my aj pracovníci Ekonomických stavieb obrnili trpezlivosťou a všetko sa nakoniec podarilo úspešne dokončiť.

Aj napriek tomu, že dom máte hotový a spokojne v ňom bývate, určite Vás ešte čaká realizácia ďalších plánov.
Samozrejme, že okolo domu je stále čo robiť. Akonáhle nám to dovolí počasie, chceme začať pracovať na prístrešku pre auto a potom sa pustíme do budovania terasy a príjazdovej cesty k domu. Práce je stále veľa a veľa, ale máme veľkú motiváciu. Naším hnacím motorom je predstava krásnej udržovanej záhrady, na ktorú sa budeme radi pozerať v každom ročnom období.

Anna 4+1 72 108 YTONG 375 Bramac
koberec plastové oblôžková zárubňa + fóliované dvere plynový kotol

Ďakujeme za diskusia Ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek