Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Stávka na vlastný dom

Kristína a Jaroslav Dvorákoví získali pred rokmi mestský byt. Hostiteľka bola síce zvyknutá na bývanie v rodinnom dome so záhradou, ale pretože v tom čase nemali deti a boli obaja pracovne vyťažení, uprednostnili panelák. Pokým byt rekonštruovali a zariaďovali, bolo všetko v poriadku . Časom ale zistili, že im život v paneláku vôbec nesedí.

Najskôr bola parcela
Dvorákoví trávili voľný čas cez víkendy aktívne. Raz počas výletu na bicykloch sa zastavili u kamaráta, ktorý im dal prvý impulz k úvahám o kúpe záhrady. Navštívili miestny úrad a dozvedeli sa, že tu budú parcelovať pozemky formou obálkovej metódy. Manželia neváhali ani na chvíľu a ponúkli takú sumu, , ktorá bola prijateľná pre úrad a hlavne pre nich. „Vďaka druhej najvyššej ponuke sme získali jednu zo šiestich parciel. Ktovie, možno rozhodovali dve eurá za meter,“ žartuje Jaroslav, šťastný majiteľ parcely veľkej 924 m2.

Výber stavebnej firmy
Dvorákovi využívali zo začiatku pozemok ako záhradu, zaobstarali si záhradný domček a trávili tu každú voľnú chvíľu. Keď už boli rozhodnutí, že budú stavať rodinný dom, začali hľadať vhodnú firmu. Mali svoje priority, finančné možnosti, predstavu, ako by mal domček vyzerať. Hlavne nechceli stavať dom sami a ani dlho. Komunikovali s veľkými developermi aj s menšími stavebnými spoločnosťami, rozhodovali sa medzi montovanou drevostavbou a murovanou stavbou. Nakoniec stavili na firmu, ktorá na nich pôsobila solídne od samého začiatku. Dali na prvý dojem a mali šťastie. Okrem širokej ponuky rodinných domov firma vyriešila všetky finančné aj stavebné náležitosti týkajúce sa úveru, stavebného povolenia aj stavebného dozoru. Potom už išlo všetko ako po masle.

Sťahovanie do roka
O výbere stavebnej firmy sa rozhodli počas Vianoc, už vo februári mali prvé stretnutie so skúseným projektantom, podpísali zmluvu, s finančným zabezpečením pomohol analytik, stavebné povolenie sa vybavovalo v lete. Takisto aj stavebné práce nadväzovali podľa harmonogramu, takže v januári boli hotové základy, základová doska sa realizovala kvôli mrazom až v marci a v septembri bol celý dom hotový. Dodávateľskú firmu tvorila partia skúsených chlapov, ktorí pracovali každý deň s chuťou, a s ktorými mali výborné vzťahy. Všetko mali, ako inak, do detailu naplánované.

Jasná predstava o dome
„O dome sme mali celkom jasnú predstavu,“ zveruje sa hostiteľka a dodáva, že chceli, aby bol dom vhodne umiestnený voči svetovým stranám a zároveň blízko príjazdovej komunikácie kvôli garáži. Výsledkom je dominantný vchod, bez nutnosti obchádzania domu, so zapadajúcim interiérom domu a terasou. Kuchyňa je situovaná na severovýchod, obývacia časť na juhovýchod a terasa na juhozápad, v dome aj na záhrade je celý deň príjemne. Z praktických dôvodov si tiež želali dom s poschodím. Majú syna, dcéru a dvoch psov, tak správne predpokladali, že najväčší nápor zo záhrady si odnesie prízemie. Preto si tu zaobstarali sprchový kút bez vaničky, vydláždený a dosť praktický. Do priestoru malej kúpeľne sa vošlo umývadlo aj závesné wc. Prvé poschodie naopak funguje ako čistá a pokojná zóna s priestrannejšou kúpeľňou, spálňou a detskými izbami. Za bonus navyše považujú Dvorákoví povalu o rozmeroch 40 m2. Slúži celoročne k uskladneniu vecí, v zime na sušenie bielizne a v budúcnosti tu počítajú s ďalšou izbou.

Záhrada bez architekta
Záhradu si navrhovali majitelia sami. Kristína sa inšpirovala v Rakúsku a Nemecku, kam cestovala pracovne a postupne si ju s manželom zveľaďovala. Vymysleli dvojúrovňový terén s tromi schodmi – zaujímavým a praktickým deliacim prvkom. Nezvyčajná je aj zámková dlažba s originálnym ornamentom, ktorý načrtla pani domu, ale aj kombinácia kamienkov a farebných kvetín zasadených do okrasných záhonov, opakujúcich sa v rôznych obmenách. Kristína má veľkú záľubu v kvetinách. Pri výsadbe sa riadi intuíciou a rastliny si vyberá sama. Ako hovorí, kvetiny jej musia padnúť do oka. Na parcele sú okrem okrasných rastlín vysadené aj ovocné stromy a kry, nechýba ani skleník, v ktorom sa darí rajčinám a uhorkám. Horná časť záhrady je oddychová. Záhradný domček vrátane kuchynky a dvojlôžkovej pohovky je dodnes využívaný na sto percent. Cez leto tam trávia dovolenku návštevy s deťmi, v zime poslúži k uskladneniu záhradného nábytku. V spodnej časti stojí dom, prepojený so zapustenou terasou. V jej blízkosti je vonkajší krb so skalkou. Na dosah je tiež vyhrievaný bazén umiestnený na slnku. V budúcnosti plánujú naši hostitelia jeho zastrešenie. Na záhrade nechýbajú ani ďalšie vodné plochy, či už je to okrasné jazierko s koi kapríkmi v predzáhradke, ktoré sa bude musieť časom premiestniť do tieňa, či fontánka a potôčik. Okrem toho, že voda dospelých upokojuje, deti a psy sa tu dokonale vybláznia.

Viktória
4+1+G 92,3 138,2 YTONG 375 Bramac Moravská
keramická dlažba
plastové
oblôžková zárubňa + fóliované dvere plynový kotol

Ďakujeme za diskusia ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek