Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Mám dom podľa svojich predstáv

Hamuliakovo je obec vzdialená z centra Bratislavy zhruba dvadsať kilometrov smerom na juhovýchod. Patrí do rodiny obľúbených bratislavských satelitov, ktoré v poslednom čase zaznamenali významný stavebný rozvoj. V najbližších rokoch by tu mali pribudnúť ďalšie stovky nových bytov v rodinných i bytových domoch.

Zo súčasných takmer 1300 obyvateľov obce viac ako tretinu tvoria ľudia, ktorí prišli za bývaním z Bratislavy, prípadne sa prisťahovali z iných častí Slovenska, aby do Bratislavy dochádzali do práce. Patrí medzi nich aj pani Eva Holá, ktorá sa len celkom nedávno v Hamuliakove nasťahovala do novučičkého rodinného domu…

Starosti so stavbou domu máte za sebou, dom je hotový, stačili ste si už zvyknúť na novú adresu i na nový spôsob života. Ako sa Vám býva v novom a vo vlastnom dome – nechceli by ste sa predsa len vrátiť k pôvodnému bývaniu?
Určite nie. Kto býval v meste v paneláku, potvrdí, že bývanie na vidieku a vo vlastnom rodinnom dome je omnoho lepšie a pohodlnejšie. Aj keď všetko má svoje výhody a nevýhody. Mám na mysli zložitejšie cestovanie za prácou do Bratislavy. Autobusová doprava z Bratislavy do Hamuliakova je zabezpečená prímestskou dopravou, cesta trvá od pol do trištvrte hodiny. Hlavným dopravným prostriedkom na dochádzanie do hlavného mesta však zostáva auto. V čase rannej či podvečernej špičky sa však aj cesta autom, ktorá bežne trvá asi dvadsať či dvadsaťpäť minút, môže predĺžiť aj na dvojnásobok… Za ten dobrý pocit z bývania to však stojí.

Ako ste teda bývali predtým a prečo ste sa rozhodli zaobstarať si vlastný rodinný dom?
Vyrastala som v rodinnom dome na vidieku, kde som k takémuto spôsobu bývania zrejme nadobudla určitý vzťah. Po skončení školy som sa však presťahovala do mesta a keďže inú možnosť som vtedy nemala, bývala som v paneláku v stiesnených priestoroch. Po určitom čase som logicky začala uvažovať o väčšom obytnom priestore a ruka v ruke s tým šlo a dozrelo aj rozhodnutie zabezpečiť si vlastný rodinný dom, v ktorom je bývanie oveľa lepšie a pohodlnejšie.

Možnosti ste mali v zásade dve – buď stavať svojpomocne, alebo si dať postaviť dom „na kľúč“. Výstavba domu svojpomocne by vás určite vyšla lacnejšie. Vy ste sa však rozhodli pre stavbu na „kľúč“. Aký bol dôvod, že ste sa rozhodli pre túto druhú možnosť?
Je pravda, že stavba svojpomocou by bola lacnejšia, ale na túto možnosť som ani nepomyslela. Jednak som časovo dosť zaneprázdnená, hlavne však nemám odborné stavebné skúsenosti, ktoré sú pri stavbe rodinného domu nevyhnutné. Keďže ide o celoživotnú investíciu, chcela som zveriť stavbu do rúk odborníkom.

Možnosť stavby svojpomocou ste hneď vylúčili. Pohrávali ste sa spočiatku aspoň s myšlienkou, či murovaný dom alebo drevostavba? Hľadali ste stavebné spoločnosti na obidva typy domov? A prečo ste sa napokon rozhodli práve pre murovaný dom? Zohrala v tom nejakú úlohu Vaša komunikácia s jednotlivými stavebnými spoločnosťami?
S takouto myšlienkou som sa vôbec nepohrávala. Od začiatku som bola rozhodnutá, že chcem murovaný dom. Len som si nechala poradiť, aby mi stavebná spoločnosť postavila dom z materiálov, ktoré už netreba zatepľovať.

Ako ste sa dopracovali k referencie Ekonomické stavby? Kde ste na ne našli kontakt a ktorý z aspektov rozhodol, že ste sa výstavbu Vášho rodinného domu rozhodli zveriť práve Ekonomickým stavbám?
Kontakt som našla na internete. Hlavný dôvod, prečo som sa rozhodla pre Ekonomické stavby referencie, bol ten, lebo ony ponúkajú komplexný a pre stavebníka veľmi výhodný balík služieb. Konkrétne mám na mysli kompletné zabezpečenie projektovej dokumentácie a tiež vybavenie stavebného povolenia, keďže chodenie po úradoch a vybavovanie administratívnych záležitostí nepatrí práve k mojim obľúbeným činnostiam.

Z Vašej odpovede je zrejmé, že ste využili tieto služby z ponuky Ekonomických stavieb skúsenosti. Konkrétne nás zaujíma možnosť vybavenia stavebného povolenia zadarmo, keďže u iných spoločností nie je takáto ponuka štandardom...
Pre mnohých, a ja sa priznávam, že patrím medzi nich, je chodenie po úradoch a vybavovanie rôznych „papierovačiek“ doslova nočná mora. Bola som preto príjemne prekvapená, keď som zistila, že Ekonomické stavby majú v ponuke aj takúto službu. Pochopiteľne, ponuku som využila. Ušetrilo mi to veľa času a nervov.

Spomínate si na prvé stretnutie so zástupcami Ekonomických stavieb? Pokiaľ ide o typ domu, išli ste na prvé stretnutie s ich zástupcami už s konkrétnou predstavou Vášho budúceho domu alebo ste dali prednosť výberu z katalógovej ponuky? A keď, ktorý projekt Vás najviac oslovil?
Mala som predstavu, ako má môj budúci dom vypadať. V katalógu Ekonomických stavieb bol typ domu Uršula so štyrmi miestnosťami s úžitkovou plochou do sto metrov štvorcových, ktorý sa približoval mojim predstavám. Nemal však garáž, ktorú som chcela. Nebol to žiadny problém – Ekonomické stavby recenzia vyhoveli mojej požiadavke a garáž mi podľa mojich predstáv doprojektovali.

Pokiaľ ide o financie, z akých prostriedkov ste stavbu rodinného domu financovali – z vlastných zdrojov, vzali ste si hypotekárny úver alebo ste využili aj niektorú z ponúk finančného programu Ekonomických stavieb?
Stavba domu je neraz investícia nielen na celý život, ale aj záležitosť finančne veľmi nákladná. Keďže som sa na to dlhodobo pripravovala, ušetrila som si určité finančné prostriedky. Odpoveď teda znie – rodinný dom som financovala z veľkej časti z vlastných prostriedkov, na zvyšok som si vzala hypotekárny úver. Ponuky z finančného programu Ekonomických stavieb sú dobrá vec, ale žiadnu z nich som nemusela využiť.

Keď už sme pri peniazoch – cena rozpočtu je u Ekonomických stavieb od začiatku stavby až po jej ukončenie pevná a záväzná. Bolo príjemné mať po celý čas trvania stavby takúto istotu?
Bolo veľmi príjemné vedieť a mať istotu, že cena sa v priebehu stavby nezmení ani v prípade, ak pôjde hore cena stavebného materiálu. Určite, ale koniec koncov táto záruka pevnej a záväznej ceny bola tiež jeden z rozhodujúcich dôvodov, pre ktorý som sa z viacerých možností rozhodla vybrať si na výstavbu rodinného domu práve Ekonomické stavby.

V úvode ste spomenuli, že pre stavbu rodinného domu „na kľúč“ ste sa okrem iného rozhodli aj preto, lebo ste časovo dosť zaneprázdnená. Sledovali ste priebeh stavby aj mimo plánovaných termínov odovzdávania jednotlivých etáp a ak áno, ako často?
Je pravda, že času veľa nemám, ale na druhej strane tu zohrala úlohu aj obyčajná ľudská zvedavosť. Pochopiteľne, že som bola zvedavá, ako stavba napreduje, či sa dodrží termín jej dokončenia podľa harmonogramu prác, aby sa moja túžba mať vysnívaný vlastný rodinný dom naplnila podľa očakávaní. Znamená to, že keď sa mi naskytla chvíľka voľna, neraz to bolo po večeroch, prišla som sa aj mimo plánovaných termínov odovzdávania jednotlivých etáp pozrieť, ako sa stavba posúva.

Aký hlavný prínos nového bývania by ste vyzdvihli?
Ako som už uviedla, vo vlastnom rodinnom dome, navyše „ušitom na mieru“ podľa vlastných predstáv, je bývanie určite oveľa lepšie a pohodlnejšie. Predovšetkým by som vyzdvihla podstatne väčšie súkromie v porovnaní s bývaním v paneláku. K prednostiam patrí aj vidiecke pokojné a príjemné prostredie, keď sa dá aj v okolí domu všetko do poriadku. Je to otázka času, lebo kto má vlastný dom, nemôže nikdy povedať, že je všetko hotové, že už nie je čo robiť...

Ďakujeme za diskusia ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek