Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Diskusia Ekonomické stavby

Domov s veľkým „D“

„Je to úžasný pocit, keď prídeme domov a z celého priestoru sála teplo domova. Sme tu ďaleko od mestskej aglomerácie, hluku a stresu. Uprostred hôr sme si vytvorili doslova oázu pokoja.“

Čím Vám Vaše pôvodné bývanie nevyhovovalo, že ste sa rozhodli pre zmenu v podobe rodinného domu?
Tridsať rokov sme bývali v starom radovom dome na okraji mesta. Aj napriek všetkým zásahom a rekonštrukciám, ktoré sme za ten čas zrealizovali, bol dom vlhký a studený. Tiež nám hneď pod oknami viedla hlavná cesta a posledné roky, kedy pribudlo áut a premávka sa niekoľkonásobne zväčšila, začala byť pre nás situácia neúnosná. Zvýšila sa hlučnosť, pribudlo prachu a zápachu z áut, nehľadiac na to, že bolo občas nemožné kvôli veľkej premávke vyjsť s naším autom z domu, či bezpečne prejsť cez cestu. Bolo teda na čase začať tieto nepríjemnosti riešiť.

Napadlo Vás okamžite, že si postavíte dom niekde inde?
Mali sme šťastie , že sme vlastnili pozemok na mieste uprostred prírody, ďaleko od hluku mesta, kde je božský pokoj. Mali sme teda celkom ľahké rozhodovanie, kam povedú naše kroky, keď sa z pôvodného domu odsťahujeme. Nemali sme ale žiadne skúsenosti so stavbou domu, iba s rôznymi rekonštrukciami, a na tie moc dobré spomienky nemáme. Nechceli sme znova riešiť nepríjemnosti s remeselníkmi, zle odvedenú prácu najatých robotníkov, alebo sa zaťažovať zháňaním materiálu. Rozhodli sme sa, že tento krát zadáme prácu skutočným profesionálom a necháme si postaviť dom na kľúč.

Kedy ste sa po prvý krát stretli so spoločnosťou Ekonomické stavby?
Bolo to práve v čase, kedy sme boli zaneprázdnení hľadaním vhodnej firmy, ktorá stavia domy na kľúč. Zbierali sme rôzne katalógy a prospekty, radili sa so známymi. V tom čase práve prebiehal aj stavebný veľtrh, ktorý sme si samozrejme nemohli nechať ujsť. Domov sme si potom niesli práve katalóg Ekonomických stavieb. Po jeho preštudovaní sa nám zapáčil najviac a tak sme si dohodli schôdzku na pobočke. Tu sme sa po dlhom jednaní so zástupcom ES utvrdili v tom, že táto spoločnosť bude pre nás ideálna a rovno sme podpísali zmluvu.

Mali ste určitú predstavu o vzhľade domu a materiáloch, ktoré na stavbu použijete?
Hneď od prvého prelistovania katalógu sme vedeli, že chceme dom Dana. Zamilovali sme sa doň takmer okamžite. Vzhľadom aj dispozíciou zodpovedal tomu, čo sme od domu očakávali. Jedinou požiadavkou navyše, bolo druhé WC, ktoré sme chceli zriadiť do technickej miestnosti. Nechceli sme vyberať najlacnejšie materiály na úkor kvality, a preto sme si nechali poradiť pri výbere krytiny aj obvodového muriva.

Ako ste riešili financovanie stavby?
Do nášho nového domu sme vložili všetky naše životné úspory. Trochu sme sa obávali situácie, že budeme musieť peniaze zložiť naraz pred začiatkom stavby. Nakoniec sme ale zistili, že nám nič také nehrozí a platiť budeme vždy dokončenú etapu na dome, čo bolo veľmi príjemné. Bola to pre nás istota, že platíme skutočne zrealizovanú prácu.

Ako dlho trvala výstavba domu?
Dokopy to bolo trinásť mesiacov. Od pôvodného plánu sa odovzdanie stavby oneskorilo o mesiac. Bolo to ale zámerné oneskorenie. Vzhľadom na tuhú a dlhú zimu sme o posunutie termínu požiadali sami. Mali sme stále kde bývať a nebolo pre nás rozhodujúce, či sa nasťahujeme o pár dní skôr alebo neskôr. Uprednostnili sme kvalitnú prácu a dodržanie technologických postupov, pred urýchleným dokončením stavby.

Dom už je nejaký ten piatok dokončený. Ako sa Vám tu býva?
Zatiaľ tu bývame len čiastočne. Postupne zariaďujeme jednotlivé miestnosti a dávame si na tom naozaj záležať (smiech). Je to naša srdcová záležitosť, všetko sa snažíme tvoriť v štýle, ktorý je nám veľmi blízky. Taktiež okolie domu začína pomaly nadobúdať podobu. Plánujeme, kde bude záhradka, kde bazén a skleník, dokončujeme veľkú terasu s krbom a vonkajším posedením. Z prázdneho domu sa začína stávať domov s veľkým „D“.

Kristína 4+1 79 63 YTONG 375 Bramac
keramická dlažba drevené euro oblôžková zárubňa + fóliované dvere krb + tepelný výmenník

Ďakujeme za diskusia ekonomické stavby


Katalóg rodinných domov zadarmo

Newsletter - odber novniek